Záborská sa zastala Kuffu a apeluje na všetkých kňazov, aby tiež verejne hovorili o živote, láske, rodine i politike. „Nikto nemá právo vás umlčať!“

21.11.2019

Bratislava 20. novembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot-YouTube)


Bývalá europoslankyňa a predstaviteľka Kresťanskej únie Anna Záborská sa po opakovanom vypočutí kázeň otca Kuffu rozhodla vyjadriť svoj názor. V niečom s ním súhlasila, v niečom nie. To však nie je podstatné pretože to, či sa nám niečo páči alebo nie, nemá mať podľa Záborskej vplyv na právo, v tomto prípade otca Maroša, povedať svoj názor a to nielen ako človeka, ale aj ako kňaza

Pri diskusii, či má kňaz právo hovoriť verejne napríklad aj o politike, si Záborská spomenula na biskupa Rudolfa Baláža a jeho jasné oddeľovanie ohlasovania evanjelia od verejných záležitostí.


Tento kňaz bol, ako ho opisuje Záborská, mužom pevných zásad a jasných stanovísk, ktoré sa nebál povedať mocným tohto sveta. Keď však stál za ambónou, hlásal iba evanjelium, keď chcel alebo on alebo ktokoľvek na bohoslužbe povedať čosi svetské, urobil tak mimo ambóny a mimo kázne, často až po skončení svätej omše. A aj v tomto sa stal pre ňu osobne inšpiráciou.


Všetky články a statusy k tejto téme, ktoré v podstate hovoria, že kňazi nie sú ani občania a majú len sedieť v kostoloch, viesť obrady, ale inak by nemali vôbec vstupovať do života iných, sa jej nepozdávajú.


"Aj spomienka na otca Rudolfa ma vedie k zásadne odlišnému názoru. Úlohou kňaza je formovať svedomie ľudí. Ako možno formovať svedomie človeka a obísť politiku? Nedá sa to. Kňaz sa musí vyjadrovať k témam, ktorými ľudia žijú a oni žijú aj politikou.," napísala v príspevku na sociálnej sieti Záborská a dodal, že to neznamená, že veriaci musia poslúchnuť výzvu kňaza voliť konkrétnu stranu či osobu.


"Názor duchovného ma však zaujíma a hlboko nad ním uvažujem. Kňazi, hovorte svoje názory! Na život, lásku, rodinu i politiku. Váš pohľad je cenný a nikto nemá právo Vás umlčať," dodala na záver.