V Jasove sa modlili a ďakovali za politikov aj s blahoslaveným cisárom

24.10.2019

Jasov 22. októbra (TK KBS) 

Od roku 2004 si vždy 21. októbra Cirkev pripomína vzácnu postavu začiatku 20. storočia, ktorú sv. Ján Pavol II. zapísal do zoznamu blahoslavených - cisára Karola Habsburského. Od mája minulého roku sa v Jasove nachádza relikvia tohoto blahoslaveného. 

"Pri tej príležitosti v Opátstve zvlášť pamätáme na politikov - starostov okolitých obcí, za ktorých sa chceme modliť, ďakovať a prosiť," uviedol Jozef Vaško z Rádu premonštrátov - Opátstvo Jasov.


Pontifikálnej svätej omši v nedeľu 20. októbra predsedal opát Ambróz Martin Štrbák, O. Praem., ktorý v úvode svätej omše privítal starostov okolitých obcí, zástupcu Košického samosprávneho kraja a vzácnych hostí - slávnostného kazateľa P. Norberta Jana Mariu Hnátka, OT a vicepostulátora kauzy blahorečenia cisárovnej Zity P. Karla Pemsla, OT.

Slávnostný kazateľ vo svojom príhovore naznačil nazeranie na bl. Karola z pohľadu Českých krajín a jeho život porovnal so životom sv. Václava. Bl. Karol žil v Starej Boleslavi, kde sv. Václav zomrel a kde sa uchováva vzácny obraz Panny Márie - Palladium Českej zeme. Pripomenul, že Karol vládol s vedomím, že je zodpovedný za svoje národy a ich smerovanie pred Bohom. "Karol mal odvahu byť zbožný a nebál sa odovzdať svoju vládu do rúk Krista Kráľa."


V závere slávnosti opát Ambróz poďakoval kazateľovi a všetkým prítomným za to, že prijali pozvanie a vytvorili spoločenstvo modlitby a vďaky.
-
Snímka: Nina Hlinková / Viac fotografií

https://www.facebook.com/opatstvojasov