Petícia: Kto chce zabrániť, aby matka počula tlkot srdca svojho dieťatka?

01.11.2019

Podpíšte petíciu!

https://www.podpisem.sk/petition/peticia-za-odvolanie-prednostu-gynekologickej-kliniky-unb-jozefa-zahumenskeho/

Milí priatelia,

určite ste si všimli, že poslanci predložili návrh, ktorý dáva matke pred potratom právo vidieť svoje dieťa na ultrazvuku a ak je to možné aj počuť tlkot jeho srdiečka. Želal by som si oveľa silnejšiu ochranu detí pred zabitím, ale aj toto opatrenie môže zachrániť viaceré životy detí a ochrániť matky.


Lekári obhajujúci potraty sa tomu bránia. Dokonca jeden z nich prednosta MUDr. Záhumenský podľa vyjadrenia médií začal tvrdiť, že také vyšetrenie sa nesmie používať, lebo poškodzuje srdce dieťatka. Zabudli pripomenúť, že to srdce v najbližších dňoch spolu s celým dieťatkom roztrhajú, ak si matka potrat nerozmyslí. Skoro každé vyšetrenie, ak nie je urobené bezpečne, môže človeka poškodiť. Poškodiť Vás môže aj voda, keď sa jej napijete veľa. To nikomu nedáva právo zavádzať verejnosť, že vyšetrenie, ktoré sa už u nás bezpečne používa, sa používať nesmie. Odborník musí rozumieť a rešpektovať rozdiel slovami "nesmie sa používať" a slovami "môže sa používať opatrne, s mierou a bezpečne". Pri každom medicínskom úkone sa zvažuje, či prevažujú výhody nad rizikami. Pri potrate prevažujú výhody z využitia tejto metódy pre dieťa asi najvýraznejšie.


Nie sme prví na svete. Podobná právna úprava platí vo viacerých štátoch USA. Nikdy by nebola prijatá, ak by existovali vedecké dôkazy, že opatrné, s mierou a bezpečne vykonávané vyšetrenie poškodzuje bábätko. Naša petícia obsahuje aj preklad vyhlásenia Amerického inštitútu ultrazvuku v medicíne o bezpečnom používaní Dopplerovho ultrazvuku počas 11-14 týždňa (alebo skôr počas tehotenstva), v ktorom sú nastavené limity pre jeho používanie.


Pán prednosta Záhumenský nemá čo robiť na mieste prednostu, preto žiadame jeho odvolanie. Za svoje neodborné vyjadrenia musí niesť zodpovednosť. Dôsledok jeho rečí je jasný. Ľudia vystrašení a tí, ktorí chcú chrániť život sú očierňovaní, lebo vraj chcú "uškvariť srdce dieťaťa". Takéto útoky nestačí odmietnuť, ale musíme konať preventívne, aby si ľudia s titulmi v budúcnosti rozmysleli, či budú zavádzať verejnosť. Prosíme Vás o podporu tejto petície svojim podpisom.
S úctou
JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD., predseda
Aliancia za rodinu

https://www.podpisem.sk/petition/peticia-za-odvolanie-prednostu-gynekologickej-kliniky-unb-jozefa-zahumenskeho/
Podpíšte petíciu!