Britský Daily Mail uviedol zoznam krajín, ktoré môžu skoro opustiť EÚ

28.08.2023

Európsku úniu zatiaľ opustilo iba Spojené kráľovstvo, ale euroskepticizmus prekvitá v Grécku, Taliansku, Francúzsku, Maďarsku a Švédsku.
V niekoľkých členských štátoch EÚ je euroskepticizmus stále veľmi živý.
Švédsko vyhlasuje, že EÚ ide "zlým smerom" a vyzýva na "reset".
Predseda druhej najväčšej švédskej strany, Švédskych demokratov, Jimmi Åkesson tento týždeň napísal, že "existujú dobré dôvody na vážne prehodnotenie nášho členstva v únii".
Švédi patria k tým najpozitívnejším v Európe, pokiaľ ide o členstvo v EÚ, 63 percent ľudí tvrdí, že bloku dôveruje.
Grécko má od svojho vstupu do bloku otrasné vzťahy s EÚ.
Dlhová kríza krajiny, ktorá začala v roku 2009, bola hlavným zdrojom napätia medzi Gréckom a EÚ.
Po tom, ako Brusel trval na úsporách ako podmienke pre finančnú pomoc, je EÚ v Grécku hlboko nepopulárna a mnoho ľudí má pocit, že krajina bola partnermi v EÚ ponížená.
Podľa posledného prieskumu postojov členských štátov vo februári 2023 je Grécko najviac proti EÚ.
Taliansko je jedným zo zakladajúcich členov Európskej únie, udalosti posledných niekoľkých rokov však spôsobili, že Taliani sú z EÚ rozčarovaní viac ako kedykoľvek predtým.
Krajina bola tvrdo zasiahnutá pandémiou COVID-19 a Rím často kritizuje Brusel za neúčinnosť a pomalú podporu.
Talianska premiérka Giorgie Meloniová síce zmiernila vyložene protibruselskú rétoriku a vyjadrila svoju podporu EÚ. Niektorí analytici sa však domnievajú, že talianska premiérka sa z nutnosti hrá s EÚ kvôli finančným problémom Talianska.
Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra však EÚ dôveruje iba 50 percent Talianov.
...a taliansky vicepremiér Matteo Salvini kedysi nazval Európsku úniu "klietkou bláznov".
Francúzsko malo vždy komplikovaný vzťah s EÚ.
Francúzsko, ktoré bolo rovnako ako Taliansko jedným zo zakladateľov Eurobloku, sa stalo jedným z najhlasnejších kritikov EÚ a mnoho Francúzov má pocit, že krajina stratila svoju suverenitu v prospech Bruselu.
Februárový prieskum Eurobarometer zistil, že 57 percent Francúzov nedôveruje Európskej únii.
Maďarsku bol odmietnutý prístup k desiatkam miliárd eur, pričom EÚ deklarovala, že Orbánovi poskytne finančné prostriedky iba za podmienky, že maďarská vláda vykoná dlhý zoznam reforiem, aby vyhovela európskym demokratickým a legislatívnym normám.
Maďarský prezident Viktor Orbán je považovaný za vyvrheľa kvôli podpore Ruska. Budapešti už bola po pandémii zamietnutá finančná podpora.
Európska komisia rozhodla, že k veľkej časti finančných prostriedkov Maďarsko nezíska prístup, kým krajina nezmení svoj postoj k ľudským právam, azylovým a imigračným zákonom a právam LGBT.
Splnenie požiadaviek EÚ by znamenalo vykonať množstvo zásadných politických obratov, čo Orbán a jeho mocná strana Fidesz pravdepodobne neurobia.
Podľa Eurobarometra je 43 percent Maďarov ohľadom EÚ pesimistických.

NAPÍŠTE NÁM

emanuel@pobox.sk

Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky