Anna Záborská sa vyjadrila proti reklame na Hell-queen

24.10.2019

Bratislava 24. októbra 2019 (HSP/Foto:Facebook)


Plagát: www.hlavnespravy.sk/.../1931122


V stredu sme vás informovali o kontroverznej reklame na "transgender" Hell-o-queen 2019, ktorú na sviatok dušičiek organizuje komentátor denníka SME Matúš Lenický, alias dj B-komplex, či "Matia Lenická". Na plagáte však vysmieva z veriacich, samého seba zobrazil s rohmi a sebevlastným transgender štýlom ako karikatúru Sedembolestnej Panny Márie. Medzi sponzormi tejto akcie si organizátori na plagát uviedli aj verejnoprávne inštitúcie ako RTVS či Fond na podporu umenia. Dnes sa však od tejto akcie RTVS dištancovala. Jej meno bolo pravdepodobne zneužité. Ku akcii sa vyjadrila aj bývalá poslankyňa EP Anna Záborská z Kresťanskej únie. Tá hovorí, že sa jedná o "akt nenávisti voči kresťanstvu". Na sociálnej sieti vyzýva na jej zastavenie


RTVS sa dištancuje


Halloweensku drag queen párty majú podľa oficiálneho plagátu podporovať aj RTVS a Radio FM ako mediálni partneri. Z verejných zdrojov má akciu podľa plagátu podporiť Fond na podporu umenia.


Hovorkyňa Erika Rusnáková sa v mene RTVS od podpory tohto kontroverzného podujatia dištancovala.


"RTVS nie je mediálnym partnerom predmetnej akcie. Spolupracujeme s Novou Cvernovkou, ale akcie, ktoré mediálne podporíme, si vyberáme. Túto nijakým spôsobom mediálne nepodporujeme," uviedla pre náš portál Rusnáková.


"Oficiálne logo RTVS sa na plagáte objavilo bez nášho vedomia a oficiálneho schválenia," dodala.


O stanovisko sme požiadali aj Fond na podporu umenia, nateraz na našu otázku neodpovedali.


Kontroverznú udalosť nazvanú Hell-o-queen opisujú na stránkach ako "riadnu bizar nakladačku, plnú drag queens, teda mužov prezlečených za ženy, masiek, techna, d'n'b, fetišu a oveľa viac".


Organizátori sľubujú, že nadviažu na atmosféru vystúpení na Pohode a pôjde o besný žúr.

Záborská: Odmietam tieto urážky náboženského cítenia


Anna Záborská na margo toho uviedla, že Slovensko je skvelá slobodná krajina, no upozornila, že táto sloboda má určité hranice. "Naša sloboda sa končí tam, kde začína sloboda druhých. Keď nič iné, tak hranicou je slušnosť a úcta k ostatným. Nikomu nebránim organizovať "bizarné" podujatia, ale odmietam urážky náboženského či iného cítenia."


"Zneužiť zobrazenie našej sedembolestnej Matky ako reklamu na "čurbes", "besný žúr", "bizar nakladačku: drag queens, masky, techno, d'n'b, italo disco, vogue, fetiš" je ďaleko nielen za hranicou slušnosti a dobrého vkusu, ale je priamo urážkou náboženského cítenia Slovákov."


Pokračovala, že zobrazenie šaštínskej Madony ako transgender dídžeja B-Complex s diabolskými rohmi je "nenávistným prejavom, ktorý rozdúchava iba nenávisť".


"Vyzývam všetkých ľudí dobrej vôle k odsúdeniu tohto aktu nenávisti," vyzvala Záborská.