KÚ vyzýva p.Danka, aby oznamil EU Rade, že SR nepríjma Istanbulský dohovor, ak tak neurobí p.Čaputová

28.01.2020

Bratislava 28. januára 2020 (HSP/Foto:Screenshot)

Predstavitelia Kresťanskej únie Anna Záborská a Branislav Škripek na sociálnej sieti uverejnili krátke video v ktorom vyzývajú predsedu NR SR Andreja Danka, aby v prípade, že prezidentka Zuzana Čaputová neoznámi Rade Európy, že Slovensko Istanbulský dohovor neprijme, tak urobil on sám


Ako upozorňujú v príspevku, už 10-tisíce ľudí dali jasne najavo, že nechcú pokračovanie v prijímaní Istanbulského dohovoru. NR SR prijala dokonca opakované uznesenie, aby sa nepokračovalo v prijímaní Istanbluského dohovoru.

Záborská, ktorá už skôr vyzvala prezidentku aby v tejto veci konala, spolu so Škripekom hovoria, že sme v súčasnej dobe svedkami, že sa znova hľadajú výhovorky a dôvody, prečo nevypočuť hlas Slovenska a uznesenie NR SR.

"Vyzývame Andreja Danka, aby v prípade, že pani prezidentka tento krok neurobí, aby on sám v zmysle Čl.18 Viedenského dohovoru oznámil Rade Európy, že Slovensko Istanbulský dohovor neprijme," uvádzajú.

Záborská tiež uviedla, že Kresťanská únia vyhlasuje, že pri začatí spolupráce s OĽaNO sa dohodli, že nevstúpia do žiadnej vlády, ktorá by chcela pokračovať v prijímaní Istanbulského dohovoru.

Postoj prezidentky

Premiér Peter Pellegrini požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o notifikáciu úmyslu Slovenskej republiky depozitárovi Istanbulského dohovoru nestať sa jeho zmluvnou stranou. Prezidentka tak zatiaľ ešte neurobila a uviedla, že si dá urobiť v súvislosti s Istanbulským dohovorom právnu analýzu z hľadiska procesných krokov a toho, čo ako hlava štátu môže v tejto veci urobiť. Reagovala tak na výzvu predstaviteľov SNS, ktorí ju žiadali, na základe uznesení vlády, aby oznámila Rade Európy, že SR nebude tento dohovor ratifikovať.

Pre RTVS koncom minulého roka tiež uviedla, že táto téma by možno nemala byť riešená pred voľbami.

Svoj osobný postoj k tomu dohovoru ale Čaputová vyjadrila ešte v roku 2018, kedy ešte nebola prezidentkou a kedy sa podpísala pod stanovisko mimovládnej feministickej organizácie, ktorá podporuje ratifikáciu Istanbulského dohovoru a ktorá k Istanbulskému dohovoru zaujala protichodný postoj ako predstavitelia cirkví. (viac v článku)

11.2. 2020 pred prezidentským palácom

Otec Marian Kuffa vyzval v piatok všetkých občanov aby sa 11. februára 2020, na Lurdskú Pannu Máriu, zúčastnili na zhromaždení pred prezidentským palácom. Od 12.00 h do 15.00 h sa budú účastníci modliť.

Zhromaždenie je zároveň protestom proti nekonaniu Zuzany Čaputovej pri odmietnutí Istanbulského dohovoru.

"Dvojako sa prehrešujeme. Nestačí, že ty nerobíš zlo, musíš robiť aj dobro. Keď zanedbáš dobro, aj z toho je potrebné sa spovedať. Pani prezidentka tu zanedbáva dobro. Ako matka národa má podporovať fyzické životy našich ľudí, morálne životy a večný život. Toto sú prvé hodnoty. Až potom je právo na prácu, vzdelanie, na prejav...," upozornil otec Kuffa a dodal:

"Prvé je právo na život, je to prvé a najzákladnejšie právo. Prídeme pred prezidentský palác, budeme sa modliť a budeme to žiadať od pani prezidentky. Budeme tam tak dlho chodiť, kým pani prezidentka nepochopí, že náš národ chce čosi iné. Nemôže slúžiť len jednej skupine ľudí - genderistom, ktorých je menšina."

Zároveň ľuďom odpovedal na otázku koho majú voliť. "Všetkých tých, ktorí sa neboja zabojovať za život. Verejne sa neboja prihlásiť k Panne Márii, verejne sa neboja ísť proti potratom, proti genderom... Nedajme priestor liberálom. Nie sú naši nepriatelia, neprijateľná je ich filozofia, ktorá podporuje škodlivú a nevedeckú ideológiu gender, ktorá morálne zabíja náš národ," vysvetlil Kuffa.

Tatiana Stará