Jedna dobrá a jedna zlá správa na sv. Mikuláša

06.12.2019

Milí priatelia,
včera parlament hlasoval o návrhoch týkajúcich sa potratov i očkovania.
Dobrá správa je, že NR SR odmietla zákaz škôlky pre neočkované deti, čo je oveľa väčší trest pre mnohých ako máme dnes - max. pokuta 331 Eur, ak sa rozhodnete neriskovať poškodenie imunity svojho dieťaťa a odmietnete všetky očkovania. Takže pokuta ostáva v platnosti naďalej. Mne osobne by neprekážalo, ak by aj ministerkina novela prešla, keďže moje neočkované deti nedávam a ani nechcem dávať do škôlky. 

Verím však, že náš lobbing ako aj články prispeli k tomu, že proti novele sa postavila väčšina poslancov Smeru, celý klub OĽANO, nezávislí kresťanskí poslanci a samozrejme LSNS, ktorí v tom mali už dávnejšie jasno, keď už v minulosti žiadali zdobrovoľnenie očkovania. Samozrejme, bola tu šanca na vylepšenie, teda zrušenie pokuty i vypustenie zákazu škôlok, ale žiaden pozmeňujúci návrh, žiaľ, neprešiel.


Zlá správa je, že návrh o potratoch neprešiel o 4 hlasy. Obávam sa, že stratégia SNS bola od začiatku nepremyslená, ale aspoň rozvírila verejnú diskusiu. Prišli s nepriamym reštriktívnym návrhom, na podporu ktorého momentálne nie je dosť hlasov v NR SR. Bolo jasné, že hoci celá SAS hlasovala v septembri za návrh poslanca Mareka Krajčiho o zrušení potratov zdarma /ktorý 7 poslancov SNS nepodporilo a len 1 hlas chýbal/, návrh SNS obsahujúci zákaz reklamy na potraty liberálom nevoňal. 

Do návrhu predkladateľky popridávali cez pozmeňováky kopec ďalších reštriktívnych vecí, ktoré vzbudili len viac kontroverzie. Namiesto argumentovania odporcom však začali upúšťať od pozmeňovacích návrhov, až výsledný návrh bol tak slabučký, že sa tam nedostala v poučení ani len informácia o tom, v čom spočíva umelý potrat a ako prebieha.


Toľko správa z NR SR. Ak chcete povzbudiť ženy, aby mali viac deti alebo aby si to počaté nechali, pozdieľajte môj dnešný blog o tom, ako úspešne bojovať s nevoľnosťou na začiatku tehotenstva, u niektorých aj počas celého tehotenstva, čo je tiež faktorom v rozhodovaní nejednej ženy.


Prajem Vám pekný dnešný sviatok sv. Mikuláša!
S úctou,
Jana Tutková, riaditeľka