Anton Ziolkovský: Predseda KDH by pri potratoch nemal stáť v jednom šíku s liberálmi

12.11.2019

Bratislava 12. novembra 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Bývalý kancelár Konferencie biskupov Slovenska a súčasný hovorca Arcibiskupského úradu v Trnave Anton Ziolkovský na sociálnej sieti upozornil na vyjadrenia predsedu KDH Alojza Hlinu v súvislosti s jeho postojom k potratovej novele z dielne SNS, o ktorej rokujú poslanci Národnej rady

Anton Ziolkovský vo svojom komentári na Facebooku apeloval na KDH, aby k navrhovanej možnosti matky prostredníctvom ultrazvuku počúvať tlkot srdca svojho plodu pred potratom, kresťanská strana nestála v argumentácii po boku liberálov.

"Pred pár dňami nás zaskočil doktor Záhumenský, keď - ako to potvrdili viacerí lekári - natvrdo ideologicky (on tvrdí, že odborne) hovoril, že ultrazvuk dieťaťa, ktorý má byť podľa návrhu zákona poslankýň SNS pre budúce mamičky povinný, je veľkým zdravotným rizikom pre dieťa."

Ziolkovský pripomenul, že Aliancia za rodinu začala v tejto veci zbierať podpisy na jeho odvolanie. "Logiku to určite má. Lekár by nemal prispôsobovať odborné argumenty, aby obstála jeho 'ideológia'."

Podľa jeho názoru keď na Alianciu za rodinu útočia liberáli, dá sa tomu rozumieť. Ale predseda KDH by podľa Ziolkovského "v jednom šíku s nimi stáť nemal". "Najmä, ak je stále viac zrejmé - ako ukázala odborná diskusia na TA3 - že pán gynekológ z Ružinova, ako sa zdá, zavádzal."

"Držím palce a modlím sa, aby tento návrh zákona bol prijatý," napísal v utorok na sociálnej sieti Anton Ziolkovský.

Obchodníci so strachom?

Šéf opozičného KDH Alojz Hlina pred týždňom vyhlásil, že petícia za odvolanie prednostu gynekológie Jozefa Záhumenského je "za hranou slušnej spoločnosti". Hlina otvorene odmieta zákon, ktorý by aspoň čiastočne chránil nenarodené deti (viac v článku).

"Títo obchodníci so strachom navrhujú počúvať tlkot srdca počatého života v období, keď takéto počúvanie pre počatý život predstavuje možné ohrozenie," zopakoval Hlina výhrady uvedeného lekára.

Pod tento status Hlinu na Faceooku uverejnil komentár Anton Chromík z Aliancie za rodinu, ktorý hovorí o šírení hoaxov zo strany predsedu KDH. "Vážený pán Hlina, zase tnete vedľa, ale to už robíte dlhšiu dobu, aj my sme volali pred spustením našej petície lekárov - gynekológov."

"Máme ich viac ako jedného a mnohí majú atestáciu priamo z ultrazvuku a vydali sme tlačovú správu, ktorá obsahuje odporúčania Svetovej federácie pre ultrazvuk v medicíne, Európskej federácie spoločností pre ultrazvuk v medicíne a biológii, Medzinárodnej spoločnosti ultrazvuku v pôrodníctve a gynekológii a Amerického Inštitútu ultrazvuku v medicíne. Teda najrenomovanejších odborných spoločností na Slovensku. Predtým ako budete šíriť hoaxy a nenávistné reči si prečítajte celú tlačovú správu, možno sa vyhnete zosmiešneniu. My nepolitikárčime, ale podporíme, rovnako ako sme to urobili v minulosti vždy každý návrh v prospech života, aj Váš," dodal Chromík.

Jaroslav Zajac