Aké je nebezpečenstvo, že voľby budú zmanipulované?

13.02.2020

Aké je nebezpečenstvo, že voľby budú zmanipulované? O čom nás majú varovať signály z uplynulých rokov?


www.hlavnespravy.sk/.../2051385


Bratislava 13. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)


Viacerí politici vyslovili obavy z možnej manipulácie s výsledkami aktuálnych parlamentných volieb. Je to paranoidné? Nuž ale ak je reálne hovoriť o zmanipulovaných voľbách v USA, tak prečo by to nemohlo byť hrozbou, ktorú treba brať do úvahy aj na Slovensku?


Bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, predseda iniciatívy Harabin na hrad pred vlaňajšími prezidentskými voľbami povedal: "Férovosť volieb je ohrozená, manipulatívnymi prieskumami sú občania odrádzaní od voľby jediného relevantného kresťanského a národného kandidáta na prezidenta." Vyzval preto verejnosť, aby urobila všetko pre to, aby voľby a najmä sčítavanie hlasov nemohlo byť sfalšované.


Aj Peter Sokol, prvý podpredseda strany Národná koalícia vtedy povedal, že tzv. "demokratickí" prezidentskí kandidáti sú vlastne kandidátmi jednej digitálnej oligarchie na Slovensku a pýta sa: "Nemáme mať obavu, že tzv. digitálna oligarchia je schopná manipulovať volebným správaním v prostredí digitálnych platforiem? Ak odsudzujeme a podozrievame Rusko v medzinárodnom prostredí z manipulácie volebných procesov na Západe, neplatia rovnaké štandardy aj v domácom prostredí a politike? Alebo sme znova a znova len svedkami dvojakých pokryteckých metrov?"


Štatistický úrad SR následne odmietol žiadosť prezidentského kandidáta Štefana Harabina o zverejnenie informácií o používaných technológiách a spolupracujúcich firmách pri sčítavaní hlasov, ktorej cieľom podľa jeho vyjadrenia bolo predísť podozreniu z prepojenia niektorých kandidátov s konkrétnymi IT-firmami.


Ako sa dajú ovplyvniť voľby?


O podivnom správaní prieskumov volebných preferencií prezidentských kandidátov, a najmä jednej konkrétnej kandidátky, sa už popísalo dosť - zopakujme si, že sa doslova cez noc jej preferencie zdvihli o desiatky percent. To sa už samozrejme vymyká zo štatistických hraníc akejkoľvek serióznej metodiky a privádza človeka k radikálnemu záveru, že sa musela kdesi stať chyba, a tá chyba mohla byť spôsobená aj zámerne.
Pokusy ovplyvniť voľby, žiaľ, nie sú žiadnou novinkou. V zahraničí s tým majú bohaté skúsenosti: všetci napríklad veľmi dobre vieme ako Putinovi hekeri ovplyvnili prezidentské voľby v samotných USA, aby namiesto demokratickej a mierumilovnej Killary prišiel ten zlý Trump. No dobre, nenašiel sa pre to žiadny skutočný dôkaz, ale teoreticky by sa to mohlo stať. Takisto v Českej republike v roku 2017 spôsobil masívny hekerský útok výpadok volebných stránok, útoky boli zaznamenané na Ukrajine, v Rusku, Holandsku, Francúzsku...


A áno, už aj na Slovensku. Hoci rozsahom menší, aj u nás bol už zaznamenaný hekerský útok na voľby: počas parlamentných volieb 2016 spôsobili hekeri výpadok systémov Štatistického úradu Slovenskej republiky. Útok trval približne pol hodinu, po odstránení problému sa hlasy mohli sčítavať ďalej. "Štatistický úrad má bezpečnostný projekt, v zmysle ktorého sme problém riešili," povedala vtedy Ľudmila Benkovičová zo ŠÚ SR (písalo sa o tom napríklad TU).


Metódy ovplyvňovania volieb však môžu byť aj oveľa sofistikovanejšie a zamotanejšie. Teoreticky by napríklad hekerský útok mohol byť použitý len ako zámienka pre manipuláciu niekým iným, komu by vzniknutý zmätok z útoku nejakých pirátov mohol prísť náramne vhod. V internetových diskusiách sa často vyskytujú obavy, či sa k spracúvaniu výsledkov nemôže dostať firma, ktorej účasť by bola stretom záujmov, napríklad preto, že táto firmy sponzoruje niektorú z kandidjúcich strán.


Kult bohyne Isis


Egyptská bohyňa Isis (podľa rôznych zdrojov tiež aj Eset alebo Izis) bola manželka vládcu podsvetia Usireva (tiež Osiris) a matka sokolieho boha Hora. Bola populárna v celom Egypte a neskôr sa jej kult rozšíril po celom stredomorí. Bol to staroveký prototyp ženy bažiacej po moci, manipulátorky a intrigánky, a preto bola inšpiráciou pre slobodomurárov, iluminátov, scientológov a iné spolky, ktoré obľubujú svet šifier a záhad. Podľa starej legendy sa Isis podarilo získať jej obrovskú čarovnú moc tak, že raz ukradla niekoľko slín slnečného boha Ré a stvorila z nich jedovatého hada. Toho potom nastražila tak, že starého Réa pri jednej z jeho prechádzok uštipol. Dostal horúčku a strašné bolesti a žiadne z božstiev mu nedokázalo pomôcť, iba Isis: avšak len pod podmienkou, že jej prezradí svoje tajné meno, zdroj svojej neobmedzenej moci. Ré strašné bolesti nakoniec nevydržal a meno jej prezradil.


S trochou básnickej nadsádzky sa dá povedať, že aj dnešný digitálny svet ovláda bohyňa Isis (alebo Eset či Izis, ako chcete): spoločnosti, ktorých produkty sú nainštalované vo veľkom množstve počítačov, tabletov a smartfónov majú nad nami obrovskú moc: len ony vedia, čo všetko je napísané v kóde, ktorým sa naše zariadenia riadia a odovzdávajú informácie kamsi do diaľav. Môžu vidieť naše texty, fotografie, videá, sledovať naše účty, spoločenský život, nákupné zvyklosti a sofistikovanými algoritmami vytvoriť verný obraz našej osobnosti - môžu o nás vedieť viac, než o sebe vieme my sami...


Takáto veľká moc je nebezpečná, ale získa naozaj hrozivé rozmery, keď sa v jej nositeľoch skoncentruje aj moc finančná, mediálna... a politická. Ak dominantní digitálni baróni kupujú väčšinové podiely v mienkotvorných médiách a ako sponzori stoja za kľúčovými novovytvorenými politickými stranami a novoobjavenými politickými tvárami, každý súdny človek musí pripustiť, že tu už idú žarty bokom. Nie je vôbec nič zvláštne na tom, že takáto situácia prirodzene zvádza mnohých ľudí ku konšpirovaniu, spájaniu faktov a vyvodzovaniu záverov - a áno, iste často aj mylných - o tom, kto a prečo chce ovládať tento náš svet. Ako príklad, a tu treba zdôrazniť, že je to úplne náhodný príklad, kde sa rozpráva o podobných veciach (netvrdíme že presne tých, a už vôbec nie, že je všetko pravda, čo sa tam píše), si môžeme uviesť napríklad tento blog: viac TU)


Jedna diera v lodi stačí


O možnostiach digitálnej chobotnice môže niečo naznačovať napríklad kauza istého slávneho bratislavského hotela. Pred časom prebehla médiami správa o tom, že za podivných okolností zmenil majiteľa. Výsledkom dlhodobého konfliktu medzi spolumajiteľmi bolo, že podnikateľ s manželkou prišli o konateľstvo a podiely v hoteli v prospech bohatých majiteľov známej softvérovej spoločnosti. Zaujímavý je však spôsob ako sa to stalo: podľa spomenutého podnikateľa - ktorý svoje tvrdenia podporuje aj peknou kôpkou listinných dôkazov - išlo o celú sériu zmanipulovaných súdnych rozhodnutí, kde veľkú úlohu hrali počítačové systémy, ktorých funkčnosť záhadne zlyhávala práve vtedy, keď fakty nahrávali ten nesprávnej strane.


Zdá sa, že viac informácií objasňujúcich skutočné pozadie tejto kauzy by mohla prinášať tajomná Kočnerova Threema. Ibaže tieto informácie sa z nej na svetlo sveta dostávajú akosi neochotne, po kúskoch, a tak, aby za zlú bola vždy jedna strana. Že prečo to tak je? Zlé jazyky tvrdia, že za tým by mohli byť opäť majitelia akejsi softvérovej firmy, ktorí zhodou okolností majú pod sebou aj istý denník, ktorý má, zdá sa, z akéhosi nejasného (ale o to zaujímavejšieho) dôvodu k Threeme bližšie než polícia.


Tu však teraz zďaleka nejde len o jedného podnikateľa, ktorý opisuje, ako ho týmto epickým spôsobom pripravila digitálna korupčná juristúcia o majetok a výsledok rokov práce s chabým ospravedlnením "žiaľ, zlyhal systém". Prečo by nemohol byť v hre záujem o veľa rádov väčší - celý štát? Žijeme vo svete, kde nie je vylúčená ani možnosť, že skutočnému víťazovi volieb by digitálni úradníci tiež nakoniec mohli odkázať: "Prepáčte, že ste nevyhrali, ale systém sčítavania hlasov štatistického úradu bohužiaľ zlyhal."
Asi netreba zdôrazňovať, že o týchto veciach treba hovoriť, pretože ide o naozaj vážne nebezpečenstvo pre štát, demokraciu i slobodu. Pokúšal sa o to aj Ľuboš Blaha, poslanec za najsilnejšiu vládnu stranu Smer-SD, ale súd mu to predbežne zakázal. Píšeme o tom TU.
Ivan Lehotský

NAPÍŠTE NÁM

emanuel@pobox.sk

Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky